Gépkocsivásárlás esetén nem csak örömet szerzünk magunknak, de komoly felelősséget is vállalunk. A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás fizetése az egyik felelősség, és az ár alakulása nagyban függ a bonus malus besorolásunktól. Erre is kitér bővebben a Biztoshely. Célszerű informálódni ebben a témában, mert nem mindegy, hogy mennyi pénzt fizetünk ki a kgfb-re. A biztosítók bonusszal jutalmazzák a kár- és balesetmentes közlekedést. Tehát, ha javítani akarod a bonus malus fokozatodat, akkor nagyon óvatosan kell vezetned, hogy ne okozz balesetet.
Viszont abban az esetben, ha valamilyen káresemény következik be, átkerülsz a malus osztályba, vagyis a biztosítótársaság megvonja tőled a kedvezményt és plusz díjat szab ki, ami meglátszik a kötelező biztosításod árában. A biztosítóknál a bonus malus rendszer egységes, ezt nem a társaságok határozzák meg, hanem egy ide vonatkozó jogszabály. Új biztosítás kötésekor mindig megnézi a biztosító a besorolást, és ezt figyelembe véve adja meg a kgfb díját.
Bonus malus osztályok
A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás megkötésekor minden fontos adatot meg kell adnod az adott biztosítónak, ami befolyásolhatja a bonus malus besorolásodat. Ellenkező esetben a társaság az A00 szint kategóriába sorol be, ami a rendszer alapkategóriája. Ebbe az alapdíjas szintbe azok a szerződő felek kerülnek, akik újonnan kötnek szerződést, illetve akiknek nem azonosítható be a bonus malus besorolásuk. Kezdetben tehát az alapkategóriába kerülsz, csak később, az új szerződés megkötése utáni évfordulókor léphetsz feljebb a következő kategóriába, és kerülhetsz a bonus osztályba.
Ez a besorolás a B001-B10. Ebben az esetben kisebb összeget kell fizetned a kötelező biztosításért. Az M01-M04 fokozatban már számít, hogy mivel okoztál balesetet. Például, ha motorral vagy személyautóval történik a baj, akkor az élő besorolási szinthez képest rögtön 2 osztályt esik a bonus malus fokozatod, 2 károkozás után pedig 6 osztállyal lejjebb sorol a biztosító. A szabályozás alapján azok kerülnek ebbe az osztályba, akik a megfigyelési időszak során minimum négyszer okoztak kárt.
Fontos a besorolás ismerete
Mivel zsebbe vágó a bonus malus fokozatod, ezért érdemes pontosan tudnod ezt. De honnan? Amennyiben biztosítót váltasz, és új társasággal tervezel kötelező biztosítási szerződést kötni, akkor levélben, a felmondással együtt kérned kell az előző biztosítótól, hogy küldje meg a jelenlegi bonus malus besorolásodat. A következő kontraktus megkötésénél ezt ismertetned kell az új biztosítótársasággal. Azonban ahhoz, hogy ne essen semmiféle tévedés vagy félreértés, a bonus malus besorolásodat megismerheted a központi nyilvántartóból is.
A biztosítók szintén gyakran élnek ezzel a lehetőséggel, ezen az úton is ellenőrzik ezt új szerződéskötés során. A Biztoshely biztosító portálon talált leírásokból megismerheted a bonus rendszerben létező kedvezmények teljes sorát, de arról is olvashatsz, hogy mekkora többletdíjat jelent a malus rendszerbe történő átkerülésed. Óvatos vezetés révén nem csak a testi és lelki egészségedet védheted meg, hanem anyagilag is jól jársz, a kgfb díja által.